25.01.2024
Opłaty drogowe

Autostrady w Hiszpanii – ile wynoszą opłaty drogowe?

Hiszpania to jeden z największych krajów europejskich, co ma odzwierciedlenie w liczbie kilometrów dróg ekspresowych i autostrad. Kraj z Półwyspu Iberyjskiego to ponad 17 tysięcy kilometrów tego typu dróg, co stawia go w czołówce Starego Kontynentu. Jak możemy się po nich legalnie poruszać? Jak wyglądają opłaty drogowe na hiszpańskich autostradach?

Kiedy musimy płacić za autostrady w Hiszpanii?

Zgodnie z przepisami w Hiszpanii kierowcy są zobowiązani wnosić opłaty za przejazdy podczas podróży na większości autostrad w tym kraju. Wszystkie drogi oznaczone literami AP są płatne, choć istnieje możliwość darmowego podróżowania drogami ekspresowymi, które są położone w pobliżu autostrad. Co jednak istotne, w Hiszpanii nie obowiązują winiety, a odpłatność za przejechany odcinek  podobnie jak to ma miejsce na niektórych autostradach w Polsce. 

Ile kosztuje przejazd autostradą w Hiszpanii?

Poza wspomnianym naliczaniem opłat na podstawie przejechanych kilometrów w Hiszpanii bierze się także pod uwagę kategorię pojazdu. Wyróżnia ich się trzy:

  1. Do kategorii I należą motocykle, samochody osobowe i z przyczepą jednoosiową oraz samochody kempingowe
  2. Do kategorii II zalicza się samochody osobowe z przyczepą dwuosiową
  3. W przypadku kategorii III mówimy o pojazdach osobowych z przyczepą z co najmniej dwoma lub więcej osiami, a także autobusy i pojazdy ciężarowe z czterema lub więcej osiami

Z jakim kosztem muszą liczyć się kierowcy ostatniej z kategorii? Przykładowo posłużymy się autostradą AP-68, która prowadzi z Bilbao do Saragossy. Długość tego odcinka wynosi 295 km, a opłata w wypadku samochodów z kategorii III za przejazd od Bilbao do Saragossy właśnie wyniesie €78,60 (dane ze strony rządowej Ministerstwa Transportu https://www.mitma.es/carreteras/peajes-actuales). Opłaty te można wnosić na bramkach kartą lub gotówką, ale nie jest to jedyna możliwość. Istnieje duże ułatwienie we wnoszeniu opłat, ponieważ hiszpański system poboru opłat należy do inicjatywy EETS

Czym jest EETS?

Europejska Usługa Poboru Opłaty Elektronicznej to inicjatywa, która pozwala kierowcom na wnoszenie opłat za przejazdy za pomocą jednego urządzenia. System ten obowiązuje w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Francja,  Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry oraz Włochy. Co to oznacza dla osób prowadzących firmy transportowe i kierowców? Przede wszystkim jest znaczącym ułatwieniem – wystarczy jedno urządzenie (np.  EETS 4U), które umożliwia uiszczanie płatności w wielu krajach europejskich. 

EETS 4U w Tollway

EETS 4U to uniwersalne urządzenie, współpracujące również z siecią eToll w Polsce. Klienci, którzy mają podpisaną umowę z Tollway, mogą dokonywać płatności, a następnie uzyskiwać jedną zbiorczą fakturę za wszystkie opłaty drogowe. Jednocześnie współpraca z Tollway sprawia, że firmy mogą wykorzystać zniżki, jakie przysługują podmiotom regularnie poruszającym się po hiszpańskich autostradach. Obecnie maksymalny poziom zniżek wynosi do 50%. Poza tym korzyścią z wykorzystania EETS 4U jest oszczędność czasu pracy kierowców, gdyż automatyczne rejestrowanie opłat pozwala na uniknięcie kolejek. 

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Skontaktuj się z nami, aby nawiązać współpracę.

Daniel Stroński

Biuro Obsługi Klienta B2B

info@tollway.com