03.07.2023
Bez kategorii

Ceny paliw w Europie – gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej?

Jednym z najważniejszych kosztów, jakie ponoszą firmy transportowe, są te związane z zakupem paliwa. W przypadku przedsiębiorstw, które działają na terenie całej Europy, znaczenie mają w związku z tym ceny w poszczególnych krajach. Gdzie w takim razie znajdziemy najtańsze paliwo, a gdzie ceny są wysokie? Sprawdźmy.

Tendencja cen paliw w 2023

Po gwałtownym wzroście, związanym z agresją Rosji na Ukrainę, ceny paliw w Europie spadły i od kilku miesięcy utrzymują się na stabilnym poziomie. Co obecnie wpływa na ich wysokość? Różnica pomiędzy najtańszym krajem europejskim a najdroższym wynosi ponad 3 zł na litrze benzyny (w wypadku oleju napędowego różnica ta jest bardzo podobna). Z czego to wynika? Podstawą są notowania produktów rafineryjnych na europejskich giełdach, ale to nie wszystko. Każdy z krajów UE ma pewną dowolność w nakładaniu marży, opłat paliwowych i podatków na tego typu produkty, co jest składową ceny, jaką napotykamy na stacjach. Istotny jest także kurs walut oraz – jak już doświadczyliśmy w ostatnich latach – nagłe, niespodziewane zdarzenia na świecie, które drastycznie wpływają na ceny na stacjach benzynowych. W Polsce obecnie 50-60% ceny paliwa stanowi zakup surowca z rafinerii, reszta to marża, opłaty i podatki (akcyzowy i VAT).

Ceny paliw w Europie – gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej?

Zgodnie ze średnimi danymi za czerwiec najtańszym krajem Unii Europejskiej pod względem benzyny oraz oleju napędowego jest Bułgaria. Za litr benzyny Pb95 zapłacimy tam 1,29 euro (5,7 zł), a za olej napędowy 1,22 euro (5,5 zł). Podobnie jest w Rumunii (1,34/1,36 euro), na Litwie (1,49/1,30 euro) czy w Słowenii (1,42/1,46 euro). Naturalnie są to ceny średnie, gdyż podobnie jak i w Polsce, w krajach europejskich cena będzie różna w zależności od regionu czy wybranej stacji benzynowej.

Najdroższymi krajami natomiast są: Dania (1,95 i 1,71 euro), Finlandia (1,93/1,8 euro) czy Włochy (1,84/1,67 euro) i Grecja (1,87/1,57 euro). Poza Unią Europejską wysokie ceny paliwa spotkamy również w Szwajcarii (1,83/1,92 euro) i Norwegii (1,93/1,69 euro).

Spoglądamy na ceny w Europie z perspektywy Polski, co może sprawia, że w wielu krajach paliwo wydaje się niezwykle drogie. Z pewnością ma to uzasadnienie w Grecji, ale biorąc pod uwagę siłę nabywczą pieniądza w krajach takich jak Dania, Szwajcaria czy Finlandia, za średnią pensję można zakupić znacznie więcej paliwa. W Polsce ceny kształtują się następująco – 1,45/1,37 euro, czyli odpowiednio 6,48 zł za litr benzyny i 6,09 zł za litr oleju napędowego.

Jak odzyskać VAT za zakup paliwa za granicą?

Firmy transportowe ponoszą wiele kosztów za granicą – stałe wydatki to paliwo czy opłaty drogowe, ale często pojawiają się też wydatki nieprzewidziane, takie jak naprawy czy holowanie. W Tollway pomagamy firmom w odzyskiwaniu VAT-u z tytułu poniesionych kosztów poza granicami kraju – wystarczy, że firma nawiąże z nami współpracę i skorzysta z jednego z rozwiązań, które oferujemy.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Skontaktuj się z nami, aby nawiązać współpracę.

Daniel Stroński

Biuro Obsługi Klienta B2B

info@tollway.com