Bezpieczna jazda samochodem to przede wszystkim dostosowanie prędkości jazdy do aktualnych przepisów oraz warunków panujących na drodze. W różnych krajach europejskich przepisy drogowe mogą się różnić, co dotyczy również ograniczeń w terenie zabudowanym czy na autostradach. Jakie obowiązują ograniczenia prędkości w Europie?
W przypadku terenu zabudowanego państwa europejskie są bardzo zgodne – poza nielicznymi wyjątkami maksymalna prędkość, z jaką mogą poruszać się kierowcy, to 50 km/h. Identycznie jest w naszym kraju. Oczywiście, w każdym z państw Unii Europejskiej zasady karania kierowców różnią się za przekroczenie tej prędkości – obecnie w Polsce bazowe zasady wyglądają następująco:
Dla porównania w Niemczech przekroczenie w terenie zabudowanym jest karane następująco:
W przypadku samochodów osobowych w krajach UE ograniczenia prędkości są bardzo zbliżone. Na europejskich autostradach można poruszać się z maksymalną prędkością 120-130 km/h. Niektóre kraje mają specjalne zasady, np. w Niemczech nie obowiązuje limit, lecz zaleca się jazdę z prędkością 130 km/h, w Norwegii natomiast ograniczenie jest niższe i wynosi 100 km/h. Inaczej jest na Litwie, gdzie maksymalnie 110 km/h możemy jeździć od 1 listopada do 31 marca, a 130 km/h od 1 kwietnia do 31 października.
Gdy mowa o samochodach ciężarowych, to ograniczenia poza terenem zabudowanym oraz na drogach ekspresowych/autostradach wahają się od 60 do 110 km/h w zależności od kraju. Z dolnym pułapem spotkamy się m.in. na Malcie, we Francji (pojazdy powyżej 12 t), podobnie w wypadku Finlandii, gdzie pojazdy o masie powyżej 7,5 tony poza terenem zabudowanym mogą poruszać się z maksymalną prędkością wynoszącą 60 km/h. Podobnie jest w Niemczech. Na Węgrzech z kolei poza terenem zabudowanym nie pojedziemy szybciej niż 70 km/h. W przypadku dróg ekspresowych i autostrad liberalnie do dopuszczalnej prędkości podchodzi m.in. Rumunia (110 km/h) czy Bułgaria (100-110 km/h). Ograniczenia prędkości w Europie są więc dość podobne, ale warto znać lokalne przepisy, aby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności i kosztów finansowych związanych z mandatami.
Skontaktuj się z nami, aby nawiązać współpracę.