Transport towarów po krajach Europy wiąże się z uiszczaniem stosownych opłat za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Nie inaczej jest w przypadku Węgrzech, gdzie obowiązują opłaty dla pojazdów powyżej 3,5 tony. Jak wyglądają opłaty drogowe w kraju Madziarów? W jaki sposób łatwo i szybko je wnosić?
W wypadku samochodów osobowych i innych lekkich pojazdów obowiązują winiety, które są dostępne w formie elektronicznej. Można je zakupić na 10 dni, miesiąc lub rok, a długość systemu dróg płatnych w ramach e-winiet wynosi ok. 1380 km. Oznacza to, że zdecydowana większość autostrad jest płatnych poza nielicznymi wyjątkami, którymi są część autostrady M0, autostrada M31, autostrada M8, część drogi ekspresowej M9 i M4.
Ile kosztuje winieta na Węgrzech? Zgodnie z taryfą zaktualizowaną w 2023 roku pojazdy zostały podzielone na 5 kategorii, w ramach których wysokość opłaty za 10 dni, miesiąc i rok wynosi:
Gdy mowa o pojazdach powyżej 3,5 tony, to głównym podziałem są trzy kategorie pojazdów: dwuosiowe J2, trzyosiowe J3 oraz czteroosiowe (i więcej) J4, a także trzy wyróżnione klasy emisyjności (A, B oraz C). Co istotne, pojazdy powyżej 3,5 są zobowiązane uiszczać opłaty za drogi szybkiego ruchu oraz drogi krajowe.
Wysokość opłaty drogowej na Węgrzech jest określana na podstawie stawki kilometrowej dla określonej kategorii pojazdu oraz rodzaju dróg. Przykładowo dla pojazdu J2, który ma klasę emisyjności B (czyli EURO II-IV) w przypadku dróg szybkiego ruchu stawka wynosi obecnie 62,46 Ft/km, a w wypadku dróg krajowych 26,57 Ft. Szczegółowo wygląda to następująco:
Uwaga: Od 15 października 2023 stawki na Węgrzech będą podwyższone.
Posiadanie winiety jest obowiązkowe – zgodnie z przepisami panującymi na Węgrzech wysokość mandatu za jej brak zależy od czasu, który upłynął między obowiązkiem jej nabycia a kontrolą. W skrajnych sytuacjach może wynieść 140000 Ft (za brak winiety w przypadku pojazdu J2 241-480 minut po wystąpieniu zdarzenia będącego podstawą nałożenia grzywny), czyli 1610 zł.
System HU-GO, który obowiązuje w kraju nad Dunajem, jest częścią EETS. Co to oznacza? To inaczej Europejska Usługa Poboru Opłaty Elektronicznej, której zadaniem jest ujednolicenie sposobów poboru opłat za poruszanie się po drogach na terenie Europy. Oznacza to, że urządzenie dostępne w Tollway i zgodne z EETS, czyli EETS 4U może służyć jako metoda płatności za poruszanie się pod węgierskich drogach. W praktyce oznacza to, że firma transportowa, która ma umowę z Tollway i posiada jedno ze wspomnianych urządzeń, może w łatwy sposób wnosić opłaty drogowe na Węgrzech, a następnie korzystać z systemu odroczonej zapłaty w ramach jednej faktury za dany miesiąc. Jednocześnie w Tollway oferujemy pomoc w przypadku odzyskiwania podatku VAT (którego stawka na Węgrzech wynosi aż 27%!), wynikający z kosztów transportu, czyli np. zakupu paliwa, konieczności dokonywania napraw i tym podobnych.
Skontaktuj się z nami, aby nawiązać współpracę.