12.06.2023
Opłaty drogowe

Opłaty drogowe w Niemczech. Co musisz wiedzieć?

Niemieckie autostrady od wielu lat są symbolem świetnie zaprojektowanej infrastruktury, dzięki której możemy poruszać się niezwykle sprawnie między różnymi punktami w tym kraju. Jest to świetnie rozbudowana sieć, uważana za jedną z najlepszych w Europie, która liczy niespełna 13000 km. Jak jednak wygląda kwestia zasad poruszania się i opłaty drogowe w Niemczech? O czym należy pamiętać?

Podstawowe zasady ruchu w Niemczech

Wyjeżdżając do naszych zachodnich sąsiadów, warto pamiętać, że w terenie zabudowanym wszystkich kierowców obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Poza tym terenem 

samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością do 100 km/h, a samochody powyżej 3,5 t oraz z przyczepą do 80 km/h lub do 60 km/h. Limit zależy od masy pojazdu i obecności przyczepy. Ponadto warto pamiętać, że w Niemczech do obowiązkowego wyposażenia należy apteczka, kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy, ale nie gaśnica. Poza tym istotne są ograniczenia w dopuszczalnym poziomie alkoholu w wydychanym powietrzu. W przypadku kierowców zawodowych, jak również poniżej 21. roku życia i tych, którzy mają prawo jazdy krócej niż 2 lata, limit ustalono na 0 promili. Zwykłych kierowców natomiast obowiązuje limit 0,5 promila.

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wszystkie autostrady nie mają ograniczeń prędkości. Z uwagi na obecność miejsc, w których istnieje wyższe ryzyko wypadku, zadecydowano o ograniczeniu prędkości do 130 km/h. Na odcinkach teoretycznie wolnych od tego ograniczenia jest to prędkość zalecana. W przypadku samochodów o masie powyżej 3,5 t oraz z przyczepą ograniczenie wynosi 80 km/h.

Opłaty drogowe w Niemczech

Dla samochodów osobowych do 7,5 tony, autobusów i pojazdów specjalnych (straż, policja itp.) nie ma obowiązkowych opłat za poruszanie się po niemieckich autostradach. Opłaty drogowe w Niemczech dla tej kategorii samochodów obowiązują natomiast w wypadku dwóch tuneli.

W przypadku Warnowtunnel, który łączy wschodni i zachodni brzeg rzeki Warnow w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Niemczech, to opłaty wynoszą:

  • Dla grupy pierwszej, do której należą samochody osobowe, motocykle i auta z przyczepą do wysokości 2,05 metra, w między 01.05 a 31.10 4,70 euro, a między 01.11 a 30.04 3,90 euro.
  • Do drugiej grupy zalicza się samochody dwuosiowe o wysokości od 2,05 metra do 2,60 metra. W okresie 01.05-31.10 kierowcy tych pojazdów płacą 5,80 euro, w okresie 01.10-30.04 4,40 euro.
  • Do trzeciej grupy, do której zalicza się pojazdy dwuosiowe o wysokości równej lub wyższej niż 2,6 m opłaty te wynoszą odpowiednio 12,50 i 9,50 euro.
  • Grupa czwarta to samochody z trzema osiami, których kierowcy muszą zapłacić 17,70 i 13,10 euro.
  • W piątej grupie bierze się pod uwagę pojazdy, które mają 4 i więcej osi (w tym również autobusy powyżej 16 miejsc), tu opłaty wynoszą odpowiednio 19,40 i 17,20 euro. 

Przejeżdżając przez Herrentunnel (łączy brzegi rzeki Trave w Lubece, to również północ kraju), wysokość opłaty jest uzależniona od wysokości samochodu:

  • pojazdy do 1,30 metra wysokości (także te z przyczepą) + motocykle płacą 2,10 euro
  • pojazdy dwuosiowe o wysokości ponad 1,30 metra płacą 3,90 euro
  • pojazdy trzyosiowe o wysokości ponad 1,30 metra płacą 10,10 euro
  • pojazdy czteroosiowe i więcej o wysokości ponad 1,30 metra płacą 16 euro

Samochody powyżej 7,5 tony a opłaty drogowe w Niemczech

Wysokość opłaty drogowej w Niemczech dla pojazdów powyżej 7,5 tony jest uzależniona od kilku czynników: klasy emisji spalin, kategorii osiowej i wagowej, obciążenia hałasem, zanieczyszczenie powietrza i wpływu na infrastrukturę. Przykładowo, kierowca samochodu o klasie spalin Euro 5 o masie całkowitej 12-18 ton za każdy przejechany kilometr na drogach w Niemczech zapłaci 17,7 eurocenta, natomiast kierowca pojazdu o masie >18 t od 4 osi i klasie emisji Euro 2 zapłaci 34,9 eurocenta za każdy przejechany kilometr.

Jak wnosić opłaty drogowe w Niemczech?

Warto upraszczać rozliczanie płatności w firmach transportowych. Dotyczy to zarówno obowiązku wnoszenia opłat na drogach w Niemczech, jak i późniejszych operacji podatkowych. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas wykorzystać urządzenia, jak i doświadczenie wiarygodnego partnera. Dlatego warto skorzystać z urządzeń oferowanych przez Tollway: Telepass K1 lub EETS 4U, które świetnie nadają się do płacenia za przejazd po niemieckich drogach.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Skontaktuj się z nami, aby nawiązać współpracę.

Daniel Stroński

Biuro Obsługi Klienta B2B

info@tollway.com