22.12.2023
Opłaty drogowe

Opłaty drogowe w Słowenii – ile kosztują winiety?

Słowenia to niewielki kraj na południu Europy, w którym znajduje się niespełna 700 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Jak w wielu innych państwach, także i w Słowenii obowiązują opłaty za wspomniane drogi, zarówno w formie winiet, jak i uiszczane za przejechane kilometry. 

Kogo w Słowenii obowiązują winiety?

Podobnie jak w innych europejskich krajach, tak i w Słowenii posiadacze samochodów osobowych są zobowiązani do zakupu winiet. Ostatnia podwyżka cen za winietę w Słowenii miała miejsce w czerwcu 2023 roku. W ramach opłat obowiązują trzy kategorie pojazdów: 

  • Klasa 1 – jednoślady, w ich wypadku roczna e-winieta kosztuje €58,70, półroczna €32, tygodniowa €8.
  • Klasa 2A – pojazdy o masie nieprzekraczającej 3,5 tony oraz których wysokość nad pierwszą osią nie przekracza 1,3 metra. W ich wypadku ceny wynoszą €117,50, €32 i €16.
  • Klasa 2B – to pojazdy o masie do 3,5 tony, których wysokość przekracza 1,3 metra. Tu ceny wyglądają następująco: €220, €60 i €30.

Za brak winiety kierowcom grozi mandat €300.

Opłaty drogowe w Słowenii dla samochodów powyżej 3,5 tony

W wypadku pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony obowiązuje zupełnie inny system płatności za słoweńskie autostrady. To system Dars-Go, który nalicza opłatę, biorąc pod uwagę przebyte kilometry, liczbę osi pojazdu (2, 3 oraz 4 i więcej) oraz klasę emisji (od E0 do E6 oraz EEV). Dars-go to boxy umieszczane w pojazdach do ciężkiego transportu. Urządzenie można sparować z kartą Tollway, a to umożliwia płatności z góry, jak i z dołu. Klient może zatem wybrać, jaki rodzaj rozliczenia pasuje mu najbardziej.

Ile kosztuje przejazd słoweńskimi autostradami? Przykładowo transport pojazdu z trzema osiami o klasie emisji E2, który chce wjechać do Słowenii z Austrii tunelem Karavanke (pod Karawankami) i zakończyć jazdę autostradą tuż nad Lubljaną (zjazd Šentvid, łączna długość trasy to 64 km) wyniesie €20,5.

Warto wspomnieć także o ograniczeniach prędkości w Słowenii. W wypadku pojazdów powyżej 3,5 tony w terenie zabudowanym ograniczenie wynosi 50 km/h, natomiast zarówno poza terenem zabudowanym, jak i na drogach ekspresowych, i autostradach, ograniczenie wynosi 80 km/h.

Słowenia już wkrótce dołączy do EETS

Celem EETS, czyli Europejskiej Usługi Poboru Opłaty Elektronicznej, jest ujednolicenie sposobów poboru opłat za poruszanie się po drogach w Europie. Obecnie EETS pozwala na otwarcie rynków europejskich na producentów urządzeń zewnętrznych, a system obowiązuje w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry oraz Włochy. Inicjatywa stale się rozszerza, co dotyczy także Słowenii, której wejście do EETS planowane jest na 2024 rok. Co za tym idzie, rejestrowanie płatności w tym kraju będzie dostępne na urządzeniach interoperacyjnych Telepass K1 i EETS4U. To uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu firmy transportowe mogą z łatwością rejestrować, a następnie uiszczać opłaty drogowe w odroczonym terminie.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Skontaktuj się z nami, aby nawiązać współpracę.

Daniel Stroński

Biuro Obsługi Klienta B2B

info@tollway.com