25.10.2023
Opłaty drogowe

Opłaty drogowe we Włoszech – ceny autostrad i inne przydatne informacje

Transport drogowy na Półwyspie Apenińskim wiąże się z wnoszeniem opłat. Ile one wynoszą? Czy firmy transportowe mają możliwości, aby zapłata za przejazd autostradą we Włoszech przebiegała szybciej? Więcej na ten temat w poniższym tekście.

Jakie drogi we Włoszech są płatne?

Włochy mają ponad 6600 kilometrów autostrad, w związku z czym jest to jeden z najlepiej skomunikowanych krajów Europy. Drogi te są zgodnie z prawem płatne, w przeciwieństwie do dróg ekspresowych, które można użytkować bez opłat. Sposób naliczania należności za przejazd jest bardzo podobny do metody obecnej w Polsce, to znaczy kierowca pobiera bilet przy bramkach na wjeździe na autostradę, następnie uiszcza opłatę podczas zjazdu zgodnie z taryfą kilometrową. W związku z tym nie ma obowiązku wykupu winiet, jak to ma miejsce np. w sąsiadującej Szwajcarii.

Zasady obowiązujące na drogach we Włoszech

W przypadku samochodów ciężarowych limit prędkości wynosi 100 km/h dla pojazdów o masie do 12 ton, a 80 km/h dla pojazdów o masie powyżej 12 ton. Jednocześnie warto pamiętać, iż we Włoszech obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami powyżej 7,5 tony w określone dni – najczęściej są to święta oraz niedziele. Warto także pamiętać, iż za przekroczenie prędkości we Włoszech grożą następujące mandaty:

  • jeśli przekroczenie będzie niższe 10 km/h, to mandat wyniesie od 39 do 159 euro,
  • gdy od 10 do 40 km/h, to od 159 do 639 euro,
  • gdy od 40 do 60 km/h, to do 2000 euro,
  • gdy o 60 km/h lub więcej to  mandat wyniesie do 3199 euro oraz grozi kierowcy zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy.

Jak wygląda płatność za autostrady we Włoszech?

Nie ma znaczenia, jakim pojazdem poruszamy się po autostradach w Italii – na drogach zarządzanych przez Autostrade per l’Italia oraz jej spółki zależne, każdy kierowca jest zobowiązany do pobrania biletu i wniesienia opłaty. Naliczanie kosztów za przejazd jest niezwykle proste. Włosi biorą pod uwagę klasę samochodu (osobowy/motocykl, pojazdy dwu-, trzy-, cztero- i pięcioosiowe) i przejechany dystans, z czego otrzymujemy finalną stawkę. Dla przykładu opłata w wypadku samochodu pięcioosiowego, który chce dostać się z Rzymu do Bolonii (366 km autostradami), wyniesie 68,70 euro.

Ponadto kierowcy muszą płacić za przejazd tunelami, które łączą Włochy z Francją. Dotyczy to tunelu Fréjus o długości 12,87 km, łączącym Sabaudię i Piemont (przeznaczony dla ruchu ciężarowego o maksymalnej wysokości 4,3 metra) oraz tunelu Mont Blanc, położonym pomiędzy włoskim Courmayeur a francuskim Chamonix-Mont-Blanc.

Telepass Italia

Rozliczanie i wnoszenie opłat za drogi we Włoszech warto upraszczać. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z urządzenia Telepass Italia, które proponuje Tollway. Dzięki Telepass Italia kierowcy mogą szybko i bez zbędnej zwłoki rejestrować opłaty za autostrady we Włoszech. To łatwe w obsłudze urządzenie, które dzięki wbudowanej baterii działa nieprzerwanie nawet do kilku lat. Co naturalne, bramki obecne przy włoskich autostradach są przystosowane do efektywnego działania właśnie tego systemu. Oznacza to, że kierowcy pojazdów ciężarowych nie muszą zatrzymywać się, pobierać biletu czy wnosić samodzielnie opłat.

Ogromną korzyścią ze stosowania Telepass Italia z Tollway jest także możliwość skorzystania z maksymalnych zniżek na autostradach we wszystkich regionach włoskich. Dodatkowo Telepass Italia pozwala płacić za promy płynące na Sycylię i z powrotem. To jednak nie wszystko. W Tollway wspieramy firmy transportowe w odzyskiwaniu VAT za koszty poniesione w Italii. Co więcej: mamy możliwość uzyskania faktur od konsorcjów włoskich na podstawie biletów pobranych na bramkach. Same bilety bowiem nie uprawniają do odzyskania VAT-u, dopiero przedstawienie faktury za przejazdy umożliwia poprawne złożenie wniosku i odzyskanie prawie 20% wydanej kwoty.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Skontaktuj się z nami, aby nawiązać współpracę.

Daniel Stroński

Biuro Obsługi Klienta B2B

info@tollway.com