24.11.2023
Winiety

Winiety Austria – opłaty drogowe na austriackich autostradach

Funkcjonowanie firm transportowych wiąże się z wnoszeniem opłat za przejazdy autostradami. Nie inaczej jest w wypadku działań na terenie Austrii. W przypadku tego kraju wymagany jest wykup winiety. Ile wynosi opłata za winietę w Austrii? Czy to jedyne opłaty, jakie kierowcy muszą wnosić?

Charakterystyka dróg w Austrii

Z uwagi na bardzo zróżnicowaną budowę terenu tworzenie dróg ekspresowych i autostrad jest w Austrii ogromnym przedsięwzięciem podobnie jak ich późniejsze utrzymanie. Stąd obowiązek posiadania winiet, który wprowadzono pod koniec lat dziewięćdziesiątych i który dotyczy wszystkich użytkowników – od motocyklistów, przez posiadaczy samochodów. Obecnie w Austrii kierowcy mają do dyspozycji ponad 2000 km płatnych dróg, z czego niespełna 1800 km to autostrady.

Ponadto warto pamiętać, iż w przypadku samochodów o masie powyżej 3,5 t obowiązują ograniczenia prędkości – 50 km/h w terenie zabudowanym, 70 km/h poza terenem zabudowanym oraz 80 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Opłaty odcinkowe w Austrii

Poza koniecznością zakupu winiety warto pamiętać o tym, iż kierowcy pojazdów wszystkich kategorii muszą również wnosić dodatkowe opłaty za odcinki, które przebiegają przez mosty i tunele lub przebiegające w wyjątkowo wymagającym terenie. Dotyczy to następujących odcinków (ceny są stałe dla wszystkich kategorii pojazdów): 

  1. Autostrada Brenner A13 (jeden przejazd kosztuje 11, dwa €22)
  2. Autostrada Tauern A10 (€13,50/€27)
  3. Droga ekspresowa Arlberg S16 (€11,50/€23)
  4. Autostrada Karawanken A11, kierunek południe (€7,80)
  5. Autostrada Pyhrn A9. Tu możemy wykupić przejazdy oboma tunelami, czyli Gleinalm i Bosruck (€17/€34) lub każdym osobno: €10,50/€21 w przypadku Gleinalm i €6,50/€13 w przypadku Bosruck.

Winiety w Austrii

Zgodnie z zasadami panującymi w Austrii każdy kierowca musi wykupić winietę. Może to zrobić już na miejscu w jednym z kilku tysięcy punktów, ale istnieje także możliwość zakupu elektronicznego. Warto pamiętać, że na trasach znajdują się kamery, które skanują tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. Numer jest porównywany z rejestrem winiet, co pozwala złapać kierowców bez ważnej opłaty drogowej. Mandat w wypadku braku winiety wynosi €120.

Ile wynosi cena winiety w Austrii? To zależy od tego, na jaki okres chcemy ją wykupić. W wypadku winiety na 10 dni koszt wynosi €9,90, na 2 miesiące €29, a na rok z góry €96.

Jak zapłacić elektronicznie za przejazdy w Austrii? 

W przypadku pojazdów powyżej 3,5t należy skorzystać z systemu elektronicznego poboru opłat. Jednym z rozwiązań, które umożliwiają wniesienie opłat za austriackie autostrady kierowcom ciężarówek, jest Telepass K1, który montuje się na stałe do instalacji elektrycznej w pojeździe. To intuicyjne urządzenie, które łatwo obsłuży zarówno kierowca, jak i osoba zarządzająca flotą.

Jednocześnie Telepass K1 ma szeroki zasięg działania. Poza Austrią może służyć od uiszczania opłat w Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, we Włoszech, Bułgarii, Węgrzech, Szwajcarii oraz Norwegii. Wkrótce w zasięgu Telepass K1 znajdą się Czechy, Słowenia oraz Słowacja.

Jak rozpocząć korzystanie z Telepass K1? Najpierw firma musi podpisać umowę z Tollway, co pozwala nie tylko na łatwe wnoszenie opłat drogowych, ale także na fakturowanie zbiorcze kosztów za autostrady i inne drogi, a także jest podstawą do uzyskania wsparcia przy zwrotach VAT-u zagranicznego.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Skontaktuj się z nami, aby nawiązać współpracę.

Daniel Stroński

Biuro Obsługi Klienta B2B

info@tollway.com