19.04.2023
Opłaty drogowe

Opłaty drogowe w Szwajcarii

Podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, tak niezrzeszona we Wspólnocie Szwajcaria wymaga opłat drogowych za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu. Ile wynoszą opłaty w tym kraju i kogo obowiązują? Wyjaśniamy.

Opłaty drogowe w Szwajcarii – samochody osobowe

W przypadku pojazdów do 3,5 tony zakup winiety jest zdecydowanie prostszy niż gdy mowa o samochodach o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Obowiązek posiadania winiety dotyczy wszystkich pojazdów, które nie są zarejestrowane w Szwajcarii lub Księstwie Liechtensteinu i obowiązuje na wszystkich autostradach i drogach szybkiego ruchu oznaczonych biało-zielonymi znakami. Zgodnie z zasadami winieta jest ważna od dnia zakupu do 31 stycznia następnego roku. Nie ma możliwości wykupienia winiety na dzień, tydzień czy miesiąc – czas jej obowiązywania jest określony z góry. Nową winietę można natomiast zakupić 1 grudnia i kosztuje 40 franków szwajcarskich (ok. 188 zł), co oznacza, że najdłużej może być ważna 14 miesięcy. Za jazdę bez winiety grozi mandat w wysokości 200 franków szwajcarskich (około 940 zł) oraz konieczność jej zakupu we wspomnianej cenie 40 franków.

Równie ważne jest prawidłowe umiejscowienie naklejki. W Szwajcarii, mimo przegłosowanej możliwości stosowania e-winiet, nadal obowiązują nalepki. Muszą się one znajdować po wewnętrznej stronie szyby, np. w górnym rogu po stronie kierowcy. Gdy mówimy o pojazdach bez przedniej szyby, np. o przyczepie, to winietę umieszcza się na widocznej i niewymienialnej jej części.

Opłaty drogowe w Szwajcarii dla pojazdów powyżej 3,5 tony

Pojazdy o masie powyżej 3,5 tony mają znacznie bardziej skomplikowany sposób rozliczania się w ramach winiet. Opłaty drogowe w Szwajcarii dla tych pojazdów są uzależnione od masy całkowitej, poziomu (klasy) emisji oraz przejechanych kilometrów w Szwajcarii i Księstwie Liechtensteinu.

Najpierw kierowca musi wyrobić kartę ID pojazdu i może tego dokonać jedynie w urzędzie celnym na szwajcarskiej granicy. Następnie musi zadeklarować stan licznika i sposób, w jaki będzie opłacał należność za poruszanie się. Tę samą procedurę musi przejść przy wyjeździe z kraju.

Wysokość opłaty wylicza się ze wzoru: masa samochodu x stawka za emisję wyrażana w setnych częściach (centesimo, ct) franka (równa jednej z trzech kategorii podatkowych) x przejechane kilometry. Przykładem może być 18-tonowy samochód, który ma klasę emisji euro 4 i przejechał 200 km. Jego opłata drogowa w Szwajcarii wyniesie 18 x 3,10 ct (I kategoria podatkowa dla pojazdów o klasie emisji od 0 do 5) x 200 = 11160, czyli 111,6 franka szwajcarskiego, ok. 525 zł.

Ponadto warto pamiętać, iż kierowcy muszą wnosić opłaty za przejazd dwoma tunelami:
Munt la Schera, który łączący Zernez z Livigno we Włoszech oraz tunelem Św. Bernarda.

Jak w łatwy sposób wnosić opłaty drogowe w Szwajcarii?

Istnieje jednak inne rozwiązanie, które zdecydowanie upraszcza wnoszenie opłat za poruszanie się po szwajcarskich drogach. W Tollway proponujemy wykorzystanie jednego z naszych urządzeń (Telepass K1 lub EETS 4U), które umożliwia płynny przejazd przez granicę, a także wykonanie błyskawicznej, odroczonej płatności. Ponadto w przypadku awarii urządzenia można przy pomocy naszej karty Tollway Card dokonać płatności w terminalu LSVA. Dzięki temu rozwiązaniu firma otrzymuje na koniec okresu rozliczeniowego jedną fakturę z odroczonym terminem płatności.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Skontaktuj się z nami, aby nawiązać współpracę.

Daniel Stroński

Biuro Obsługi Klienta B2B

info@tollway.com