19.04.2023
Winiety

Winieta w Holandii

Holandia (oficjalnie zwana Królestwem Niderlandów) to jeden z najlepiej skomunikowanych krajów Europy. Szacuje się, że długość autostrad w tym niewielkim kraju ma ponad 2360 km (dla porównania, w Polsce długość autostrad na koniec 2022 roku wyniosła 1776 km). Kiedy niezbędna jest winieta w Holandii, aby poruszać po kluczowych drogach tego państwa?

Kiedy potrzebna jest winieta w Holandii?

Winieta w Holandii nie obowiązuje w przypadku samochodu osobowego. Oznacza to, że kierowcy mogą swobodnie poruszać się po kraju i jego drogach. Istnieją jednak dwa wyjątki od tej reguły. Kierujący samochodami osobowymi muszą opłacić przejazd dwoma tunelami Kiltunnel (który przebiega pomiędzy miejscowościami Gravendeel i Dordrecht) i Westerschelde (zlokalizowany między wyspą Zeeland a trasą Baarland-Terneuzen). Cena holenderskiej winiety za przejazd przez tunel Kiltunnel wynosi:

  • piesi i rowerzyści mogą przemieszczać się w tunelu bez jakichkolwiek opłat;
  • auta osobowe o wysokości poniżej 2,3 m (z uwzględnieniem ładunku): 2 euro;
  • za pojazdy o wysokości powyżej 2,3 m: 5 euro.

Zakup winiety w Holandii w przypadku tunelu Westerschelde jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż istnieje tu pięć kategorii pojazdów:

  1. Samochody o długości mniejszej lub równej 6 m oraz wysokości mniejszej lub równej 3 m: 5 euro.
  2. Samochody o długości większej niż 6 m oraz wysokości mniejszej lub równej 3 m: 7,45 euro.
  3. Pojazdy o długości mniejszej lub równej 12 m oraz wysokości większej niż 3 m: 18,20 euro.
  4. Pojazdy o długości większej niż 12 m oraz wysokości większej niż 3 m: 25 euro.
  5. Motocykle: 2,5 euro.

Ponadto w Holandii funkcjonuje tzw. podatek drogowy, jednak dotyczy on jedynie osób, które są zameldowane w Królestwie Niderlandów na stałe. Obowiązek meldunku pojawia się w tym państwie od czwartego miesiąca pobytu.

Eurowinieta dla samochodów o masie całkowitej powyżej 12 ton

Pojazdy ciężarowe, których dopuszczalna masa całkowita jest równa lub większa niż 12 ton, muszą mieć wykupioną eurowinietę. Opłata w tej formie obowiązuje wspomniane pojazdy, które poruszają się po autostradach i drogach ekspresowych zarówno w Holandii, jak i Danii, Luksemburgu oraz Szwecji. Nie jest ona konieczna w przypadku autobusów.

Ile kosztuje winieta w Holandii dla samochodów ciężarowych powyżej 12 ton? Cena takiego rozwiązania jest związana z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim na wysokość opłaty wpływa okres, na który chcemy wykupić eurowinietę – tydzień, miesiąc lub rok (tego typu zakup jest możliwy przez Tollway). Ponadto pod uwagę brana jest liczba osi pojazdu, a także jego klasa emisji, których wyróżnia się siedem. Im wyższa klasa, tym niższa opłata za eurowinietę. Co istotne, eurowinieta na jeden dzień kosztuje tyle samo dla wszystkich pojazdów – 12 euro. Przy jej zakupie należy podać następujące dane:

  • kraj rejestracji pojazdu,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • liczbę osi,
  • klasę emisji,
  • datę rozpoczęcia obowiązywania,
  • datę zakończenia obowiązywania.

Warto pamiętać, że za brak wykupionej eurowiniety grozi mandat do kilkuset euro.

Jak zakupić eurowinietę w Holandii?

Eurowinietę można nabyć przez internet na stronie WWW www.eurovignettes.eu oraz lokalnie, np. na stacji benzynowej czy biurach operatora eurowiniet. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie możliwości, jakie daje wykorzystanie systemu Tollway. Pozwala to na zamówienie eurowiniety przez mail lub SMS. Ponadto zakup eurowiniety możliwy jest za pomocą karty Tollway CARD, która wydawana jest na dwa lata i jest na stałe przypisana do pojazdu.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Skontaktuj się z nami, aby nawiązać współpracę.

Daniel Stroński

Biuro Obsługi Klienta B2B

info@tollway.com