19.04.2023
Opłaty drogowe

Jak wygodnie wnosić opłaty drogowe we Francji?

Każdy z krajów Unii Europejskiej ma dowolność w zarządzaniu swoimi drogami, co wiąże się z tym, iż możemy spotkać się z różnymi zasadami poboru opłat za korzystanie z autostrad. Nie inaczej jest w przypadku Francji. Obecnie sieć autostrad w tym kraju wynosi niespełna 12000 km, co czyni z tego państwa jedno z najlepiej skomunikowanych w Europie. W jaki sposób pobiera się we Francji opłaty drogowe?

Opłaty drogowe we Francji – gdzie i kiedy obowiązują?

We Francji nie ma obowiązku wykupywania winiet – po drogach ekspresowych i autostradach może poruszać się każdy. Istnieje prosty system opłat, który w wielu wypadkach przypomina podróżowanie po polskich drogach, tzn. na autostradach spotkamy bramki. Francuskie drogi tego typu są płatne – wysokość opłaty za podróż jest powiązana z długością odcinka, który chcemy przebyć, jak również klasą samochodu. We Francji wyróżnia się pięć klas:

  1. Kategoria 1 to samochody i przyczepy o masie do 3,5 tony i wysokości do 2 metrów, które oznacza się mianem „pojazdów lekkich”.
  2. Kategoria 2 to inaczej pojazdy o masie do 3,5 tony i wysokości od dwóch do trzech metrów.
  3. Do kategorii 3 zalicza się pojazdy o masie powyżej 3,5 tony i wysokości ponad 3 metrów.
  4. W kategorii 4 znajdują się pojazdy z więcej niż dwiema osiami, które ważą ponad 3,5 tony i mają ponad 3 metry wysokości.
  5. Kategoria 5 natomiast obejmuje motocykle z przyczepami bocznymi.

Klasy 1, 2 i 5 korzystają z systemu płatności TIS VL (Télépéage Inter Sociétés – Véhicule Légere), natomiast klasy 3 i 4 wykorzystują system TIS PL (Télépéage Inter Sociétés – Poids Lourds).

Ograniczenia prędkości na francuskich autostradach

Pojazdy o masie od 3,5 do 12 ton mogą poruszać się na drogach ekspresowych oraz autostradach z maksymalną prędkością 90 km/h. W przypadku samochodów powyżej 12 ton limit prędkości jest zredukowany do 80 km/h. Samochody osobowe na autostradach natomiast mogą poruszać się z prędkością do 130 km/h.

Kiedy nie trzeba wnosić opłat drogowych we Francji?

Konieczność uiszczenia opłat nie dotyczy autostrad państwowych, które stanowią ok. 25% wszystkich autostrad we Francji. Resztą autostrad zarządza w systemie koncesyjnym około dwudziestu firm, które mają prawo pobierać opłaty od użytkowników. To jednak nie wszystko. Dodatkowe opłaty wiążą się z przejazdem mostami Pont de l’île de Ré, Tancarville i Normandie oraz wiaduktem Millau, a także tunelami:

  • Mont Blanc,
  • Fréjus,
  • Eurotunnel,
  • Prado-Carénage,
  • Puymorens,
  • Maurice-Lemaire.

Jak wygodnie wnosić opłaty drogowe we Francji?

Rozliczanie płatności w przypadku firm transportowych to ważna kwestia prowadzenia tego typu działalności, dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest maksymalne uproszczenie tych zadań. Dotyczy to zarówno obowiązku wnoszenia opłat na drogach we Francji i innych krajów europejskich, jak i późniejszych operacji podatkowych. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas wykorzystać urządzenia, jak i doświadczenie wiarygodnego partnera. Dlaczego w związku z tym warto skorzystać z urządzeń oferowanych przez Tollway? Jedną z ważnych korzyści jest możliwość uzyskiwania upustów do 13% w przypadku większości operatorów autostrad. Ponadto współpraca z Tollway oznacza, że nasze biuro jest w stanie odzyskać VAT z paragonów i faktur wystawionych we Francji.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Skontaktuj się z nami, aby nawiązać współpracę.

Daniel Stroński

Biuro Obsługi Klienta B2B

info@tollway.com